Замрнзнут Вам је крипто налог? Повратите Ваш новац кроз арбитражу

zamrznute kriptovalute

Ако читате овај чланак, вероватно сте доживели да Вам крипто мењачнице као што су Binance или Gate.io замрзну Ваш крипто налог.

Било да је то због различитих протокола управљања ризицима или техничких ствари у погледу коришћења, у задње време добијамо доста порука које гласе: „Крипто мењачница је затворила мој налог због разлога који ја не разумем“ од корисника широм света, што нас је инспирисало да напишемо овај чланак и да вам кажемо:

Ако се суочавате са овим проблемом, нисте сами, и постоје одређени кораци које можете предузети како би сте решили проблем замрзнутих крипто налога!

Да ли сте спремни да чујете више о томе како учинити конкретне кораке, укључујући чак и арбитражу, у циљу да повратите ваша новчана средства? 

Онда – хајде да видимо како то да урадимо!

Може ли Крипто новчаник да се замрзне? 

Најпре да одговоримо на опште питање: Може ли крипто новчаник да се замрзне легално? 

Иако је опште познато да су крипто валуте децентрализоване и изван контроле, ваш крипто новчаник на мењачници ипак може да се легално замрзне.

(свакако не на исти начин као традиционални банковни рачун)

Ако су ваше криптовалуте смештене на централизованим мењачницама као што су Binance или Gate.io, мењачница може суспендовати ваш налог или новчаник под одређеним условима.

Све ово зато што када сте отварали налог са овим мењачницама, ви сте пристали на њихове Опште услове пословања, а оне често садрже одредбе које им дају право да суспендују или ограниче приступ вашем налогу у складу са њиховом политиком управаљања ризицима.

На пример, Општи услови пословања Binance изричито им дозвољавају да Вам суспендују налог због бројних разлога, укључујући на пример и „поверљиве критеријуме који су кључни за нашу политику управљања ризицима и безбедносне протоколе“.

Ово често представља извор бројних недоумица за кориснике и чини их несигурним око тога да ли ће њихова новчана средства бити замрзнута и које кораке након тога предузети.

Зашто Крипто мењачнице замрзавају налоге?

Као што смо поменули раније, Крипто мењачнице могу да замрзну налоге због бројних разлога, али они су најчешће повезани са следећим узроцима: 

  • Усклађеност са прописима
  • Интерни протоколи управљања ризицима
  • Сумњиве злонамерне активности

Хајде да размотримо ове узроке детаљније:

Усклађеност са прописима

У вези усклађености са прописима, мењачнице се морају придржавати различитих (понекада и доста неусклађених!) финансијских прописа, у зависности од јурисдикције.

То може да доведе до замрзавања рачуна – чак и ако сам корисник није подложан примени тих прописа.

Сумњиве злонамерне активности

Ако мењачница примети несвакидашњу активност која би могла бити у вези са преварама, могу да суспендују налог као део њихових политика против прања новца (AML) или политика познавања клијената (KYC).

Иако је ово једна оправдана безбедносна мера, проблем настаје када мењачнице замрзавају налоге због неких баналних пропуста или без конкретних индиција о преварама или прању новца.

Интерни протоколи управљања ризицима

У неким ситуацијама, мењачнице могу деловати и превентивно да би избегле казне, или зато што се ослањају на нејасне и поверљиве критеријуме ризика, остављајући тиме кориснике у нејасноћи. 

На пример, ово је био случај са корисницима из земаља као што су Велика Британија, Канада и земље ЕУ, којима су замрзли Binance налоге након што су били суочени са повећаним надзором финансијских институција у овим регионима.

Безбедносни ризик

На крају крајева, замрзавање Вашег крипто налога може бити последица и безбедносног ризика као део мењачницине стратегије управљања ризицима. 

Циљ тога је да се предупреде последице потенцијално штетних активности као и даља штета, али нажалост често резултира ирационално дугим периодима истраге, који се могу развлачити месецима а некада и годинама, без конкретног резултата.

И овде ствари постају изазовне…

Док замрзавање налога ради истраживања сумњивих активности или заштите од безбедносних претњи може деловати оправдано, недостатак јасних рокова за ове истраге ствара озбиљан проблем власницима криптовалута.

Питање које се сада поставља је: колико тачно треба да износи „разумно трајање“ истраге?

Док би ми тврдили да је достизање трајања истраге од на пример годину дана већ неправедно, имајући у виду значајан утицај који то може имати на приступ корисника њиховим средствима, већина мењачница уопште не пружа конкретне смернице или бар индиције о томе шта се сматра разумним временским оквиром за ове истраге.

Уместо тога, оне се често ослањају на непрецизне изразе у њиховим општим условима, које их овлашћују да могу замрзнути налоге онолико колико год им је неопходно да испитају своје упите. (Хајде да будемо искрено, колико нас заправо чита опште услове?)

Мањак транспарентности доводи кориснике у стање несигурности и онемогућава им да планирају њихове финансијске потребе или да можда никад не поврате приступ својој имовини.

У оваквим случајевима, арбитража постаје једина могућност корисника да поврате своја средства.

Шта да радимо ако нам Крипто мењачница замрзне налог?

Први и најједноставнији корак би био да контактирате корисничку подршку, што претпостављамо да сте већ урадили, будући да читате овај чланак.

Ако овај неформални метод омане, најбоља опција за Вас би била да прикупите сву неопходну документацију која вам може помоћи ако се одлучите на правну акцију – под тиме подразумевамо сву комуникацију, преписке, трансакције, забележбе, опште услове Ваше мењачнице и слично – а онда да подигнете ствар на виши ниво и ангажујете адвоката са искуством у решавању крипто спорова.

Тада се поставља питање: Да ли Вам је заиста неопходно да ангажујете адвоката онда када Вам замрзну налог?

И одговор је: 

Ако је износ замрзнутих средстава значајан, заступање од стране адвоката топло препоручујемо. Посебно, имајући у виду да мењачнице као што је Binance су познате по томе да износе све могуће правне (процедуралне) аргументе само да би одбили Ваше захтеве.

Са друге стране, ако је у питању мањи износ, лично иступање би била опција, али морате бити свесни ризика. Чак мала процедурална грешка могла би да води потпуном одбијању захтева.

Тужбе против мењачнице: покретање арбитраже за крипто средства која су замрзнута

Изјављивање тужбе против крипто мењачнице може бити изазовно будући да бројне мењачнице садрже арбитражне клаузуле у њиховим општим условима које предвиђају да се спорови морају решавати преко одређених арбитражних судова а не преко традиционалних државних. 

У том случају, најпре обавезно проверите арбитражне клаузуле у општим условима ваше мењачнице како би препознали због којих све разлога можете да тужите крипто мењачницу и у оквиру ког рока застарелости.

На пример, спорови са Binance се најчешће воде на Међународном арбитражном центру Хонг Конга (HKIAC), док са друге стране Gate.io спорове решава на Панамском центру за мирење И арбитражу (CECAP).

Напомена: Надлежност ових судова се најчешће прописује како би се поступци и само подизање тужбе отежало, пролониграло и учинило скупљим за кориснике, па се због тога већина мењачница нада да ће корисници одустати од идеје да покрећу поступак због превеликих трошкова. На пример, у случају арбитраже у Хонг Конгу, на пример, ако је вредност предемта спора 200.000,00 долара платили би сте скоро исто толико за трошкове на име заступања од стране адвоката, ако ангажујете адвоката из Хонг Конга. Оно што је најгоре од свега је да се дешава да вам некад не буду досуђене надокнаде тих трошкова, чак и ако победите у том спору.

Адвокат за криптовалуте

Ако се задесите у ситуацији да вам је мењачница замрзнула налог, битно је да разумете ваша права и правне опције које вам стоје на располагању.

Консултовање адвоката за криптовалуте може вам помоћи да лакше прођете кроз сложености арбитраже и све остале изазове које носе спорови са мењачницама. Ако имате нека питања или Вам је потребна друга помоћ, осећајте се слободно да нас контактирате.

Advokat Stefan Pekic

Аутор

Адвокат Стефан Пекић